poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Montowanie stelażu podtynkowego do WC

Jeśli chodzi o WC w mojej łazience zdecydowałem się na zastosowanie stelażu podtynkowego. W pierwszej kolejności stanąłem przed wyborem producenta stelażu. W internecie można znaleźć wiele informacji na temat problemów związanych z awariami i problemami podczas użytkowania tanich konstrukcji podtynkowych. Nie chcąc zbytnio ryzykować i nie wgłębiając się zbytnio w temat zdecydowałem się na kupno stelażu WC firmy Geberit. Zakupiony stelaż jest konstrukcją uniwersalną do której zamontować można armaturę różnych producentów. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy bardzo duży wybór podczas wyboru ceramiki łazienkowej.
Zamontowany stelaż WC

niedziela, 4 sierpnia 2013

Spadek w podłodze pod prysznicem - szlifowanie betonu

Aby zapewnić odpowiedni spadek w okolicach odpływu prysznicowego należy odpowiednio ukształtować podłogę. W celu zeszlifowania nadmiaru wylewki posłużyłem się szlifierką kątową wyposażoną w odpowiednią tarczę (tarcza do betonu).

Musze przyznać, że ten typ szlifowania jest pracą żmudną. W dodatku podczas szlifowania wytwarza się dużą ilość pyłu, który bardzo utrudnia pracę. W celu ułatwienia sobie pracy można posłużyć się niewielką ilością wody wylanej na szlifowany element. Wodę rozcieramy w wybrany miejscu przy pomocy szmatki. Ważne jest aby nie używać zbyt dużej ilości wody gdyż należy pamiętać że posługujemy się urządzeniem elektrycznym tak więc istnieje ryzyko porażenia prądem.

Spadek na posadzce pod prysznicem powinien wynosić 1,5%. W moim przypadku, obszar na którym wykonany zostanie spadek to kwadrat o długości boku 1m. Wynika z tego iż różnica wysokości między odpływem a krawędzią, na której wykonany jest spadek wynosi 1,5cm.  

Podczas szlifowania starałem usunąć nieco więcej betonu niż było to konieczne. Dzięki temu podczas wykonywania spadku przy pomocy zaprawy będę miał pewność iż nie powstaną wybrzuszenia a spadek będzie równomierny.

wtorek, 30 lipca 2013

Układanie rur kanalizacyjnych w łazience

W pierwszej kolejności należało dostać się do rur kanalizacyjnych. W tym celu musiałem nieco podkuć wylewkę w rogu oraz skuć kawałek ściany. Nie była to ciężka robota niemniej jednak musiałem uważać przy używaniu młotowiertarki. Zdarzyło się iż pod wpływem użytej siły wylewka pękała w niekontrolowany sposób. Po powstaniu pęknięcia starałem się usunąć każdy pęknięty element wylewki. I tak oto powstał otwór, którego kształt i wielkość wyszedł troszkę niespodziewanie.

Podłączenie kanalizacyjne
Podłączenie kanalizacyjne dla WC (110mm) oraz prysznica (75mm) po wykuciu otowru sięgającego pionu kanalizacyjnego

środa, 24 lipca 2013

Przewody kanalizacyjne w łazience

W tym miejscu chciałem poruszyć temat spadków na przewodach kanalizacyjnych. Jest rzeczą bardzo istotną aby utrzymać odpowiedni kąt nachylenia przewodów zapewniający prawidłowy przepływ ścieków. Jeśli spadek jest za mały sprzyja to odkładaniu się nieczystości w przewodach co skutkować może na przykład stojącą wodą w brodziku podczas jego użytkowania.

Warto poszukać trochę po internecie przed wykonaniem podłączeń do urządzeń sanitarnych:
Co do odpływu prysznicowego to w moim przypadku musiałem znaleźć tak małą kratkę ściekową z syfonem aby zmieściła się między warstwą betonu zbrojonego a płytkami położonymi na podłodze. W związku, że wysokość ta wynosi zaledwie 8,5cm musiałem walczyć o każdy milimetr. Należy również pamiętać iż podłoga pod prysznicem musi posiadać odpowiedni spadek wynoszący około 1,5%. Trudno jest znaleźć odpowiedni odpływ dla tak małej wysokości. Na moją korzyść przemawia tylko fakt iż odpływ ma znajdować się bardzo blisko pionu kanalizacyjnego. Tak więc dodatkowa wysokość wynikająca ze spadku przewodów łączących kratkę ściekową z pionem jest niewielka.

Podejscie kanalizacyjne
Podejście kanalizacyjne do WC (110mm) oraz prysznica (75mm)

wtorek, 23 lipca 2013

Wiertła i wiercenie

Istnieją dwa znane mi typy wierteł:
  1. wiertła typu SDS – wiertła te posiadają specjalny element do mocowania w wiertarce/młotowiertarce
  2. wiertła z uchwytem cylindrycznym – wiertła te mogą być montowane w wiertarkach/młotowiertarkach posiadających uchwyt kluczykowy lub uchwyt samozaciskowy
Oba typy wierteł dzielimy również ze względu na rodzaj materiału, do którego są stosowane. I tu z najbardziej popularnych mamy:
  1. wiertła do drewna
  2. wiertła do metalu
  3. wiertła do betonu
  4. wiertła specjalne

    Wiertła
    Typy wierteł (od lewej): wiertło do betonu, wiertło do drewna, wiertło do metalu, wiertło specjalne (szkło), wiertło specjalne (ceramika)

sobota, 20 lipca 2013

Sufit podwieszany - mocowanie profili UW do sufitu

O ogólnej koncepcji sufitu podwieszanego z oświetleniem LED pisałem wcześniej (Stelaż pod sufit podwieszany w pokoju, próba druga). W celu wykonania korytarzy na oświetlenie LED należy odpowiednio przymocować profile UW do sufitu.

W moim przypadku proces wiercenia otworów w profilach UW w celu montowania ich do sufitu podzieliłem na cztery etapy:

czwartek, 18 lipca 2013

Kotwy klinowe do montażu zawiesi sufitowych

Początkowo w planach do mocowania wieszaków do sufitu miałem zamiar użyć kotw klinowych. Pierwszym problemem był ich zakup ponieważ nie mogłem ich znaleźć w okolicznych supermarketach budowlanych. Dopiero po internetowych poszukiwaniach, kołki udało mnie się kupić w sklepie Woodcote. Po przybyciu do sklepu zakupiłem całe ich pudełko mimo uwag ekspedienta, który twierdził że do zawiesi sufitowych częściej stosuje się kołki metalowe. 

Kotwa klinowa
Kotwa klinowa do montażu zawiesi sufitowych

Stelaż pod sufit podwieszany w pokoju, próba druga

O pierwszej nieudanej próbie montowania sufitu podwieszanego pisałem w Stelaż pod sufit podwieszany w pokoju, próba pierwsza

Po ponownym przemyśleniu sprawy, sufit podwieszany zdecydowałem się wykonać z profili sufitowych CD oraz profili ściennych obwodowych UW 50mm. Padło na profile UW ze względu na fakt iż są one pozbawione „kołnierza”. Tak więc po zawieszeniu profili CD będą one na równi z krawędzią profilu UW.

poniedziałek, 15 lipca 2013

Stelaż pod sufit podwieszany w pokoju, próba pierwsza

Do wykonania sufitu podwieszanego początkowo chciałem użyć sufitowych profili do karton-gipsu jak podano w artykule podanym powyżej. Chodzi mi o profile UD i CD. Fakt utrudniała potrzeba utworzenia w suficie kanałów na taśmy LED. Początkowo chciałem podwieszać zarówno profile UD tworzące kanały jak i profile CD. Profile CD oraz obwodowe profile UD (przytwierdzone do ścian) miały być wykonane zgodnie ze standardową techniką tworzenia sufitów podwieszanych. 

Podsumowanie drugiego tygodnia remontu

Na początku drugiego tygodnia zabrałem się ostro do pracy. Mój zapał jednak szybko ostygł z faktu pojawienia się pewnych problemów:
  • Większość prac, które mogę wykonać na początku wymaga pomocy drugiej osoby. Podczas montażu sufitu podwieszanego mamy do czynienia z długimi na 3 – 4 metry profilami. Nie jest możliwe aby jednocześnie trzymać oraz przybijać tak długie elementy. Tak więc z pracami z sufitem podwieszanym muszę wstrzymać się aż odnajdzie się pomocnik chętny poświęcić mi parę godzin.
  • Jako że w łazience chciałbym posiadać prysznic bez brodzika należy odpowiednio zaplanować odpływ wody do kanalizacji. Odpływ ów musi znaleźć się na odpowiedniej wysokości pod podłogą. Niestety jako że moje nowe mieszkanie znajduje się w bloku wielorodzinnym powstaje problem z ilością dostępnego miejsca pod wylewką. No ale o tym napiszę troszkę później...

niedziela, 14 lipca 2013

Gres, glazura i terakota czyli jakie wybrać płytki

Zawsze miałem problem z rozróżnianiem rodzai ceramiki. Niemniej jednak teraz postanowiłem rozwiać te wątpliwości. I tym razem z pomocą przyszła mi wyszukiwarka google. Poniżej przedstawiam wyniki moich poszukiwań:

czwartek, 11 lipca 2013

Oświetlenie pokoju

Wszystko zaczęło się od strony www.houzz.com. Jakiś czas temu zobaczyłem tam projekt wielkiego apartamentu z oświetleniem LED, które wykończone było na biało (High end residential project at Malad). Projekt od razu wpadł mi w oko i zdecydowałem się na rozwiązanie przypominające odnaleziony projekt.

Projekt oswietlenia
Projekt oświetlenia znaleziony na stronie www.houzz.com
Oświetlenie bazuje na suficie podwieszanym. Dzięki takowemu rozwiązaniu mamy dużą możliwość ukrycia wszelkiego okablowania systemu Audio/Video. Mam tu na myśli takie rzeczy jak głośniki czy projektor i kable łączące te podzespoły z komputerem.

środa, 10 lipca 2013

Oświetlenie LED - informacje ogólne

Jestem wielkim fanem oszczędzania energii tak więc wybór dotyczący oświetlenia był całkiem prosty. W mieszkaniu chciałbym wykorzystać technologię LED, której główna zaletą jest niski pobór prądu oraz spore możliwości odnośnie wyboru koloru światła oraz możliwości możliwości umiejscowienia. Dodatkową zaletą oświetlenia LED jest długa żywotność, która zazwyczaj wynosi około 50000 godzin. Tak więc jeśli nie lubisz często zmieniać żarówek to jest to rozwiązanie właśnie dla Ciebie.

wtorek, 9 lipca 2013

Podstawy o karton-gipsie

Przed przystąpieniem do projektu wykończenia mieszkania moja wiedza na temat karton-gipsu była znikoma. Obiło mi się coś o uszy, że aby wykonać ściankę kartonowo-gipsową należy użyć płyt kartonowo-gipsowych oraz specjalnych profili. Dodatkowo ścianki wypełnia się matami z wełny mineralnej w celu ich wygłuszenia. I na tym kończyła się moja wiedza na temat karton-gipsu. Tak więc rozpocząłem standardową procedurę przeszukiwania internetu w celu pozyskania nowych informacji na ten temat. Na szczęście materiał ten jest bardzo popularny i można znaleść bardzo dużo informacji dotyczących jak z niego korzystać. Dla przykładu:
  1. Blog o karton-gipsie
  2. Film o karton-gipsie Knauf
Wykończenie pomieszczeń przy pomocy karton gipsu nazywane jest również suchymi tynkami.

poniedziałek, 8 lipca 2013

Podsumowanie pierwszego tygodnia remontu


Pierwszy tydzień postanowiłem spędzić na dokładnym rozplanowaniu prac i kupieniu pierwszych materiałów niezbędnych do remontu.

W trakcie pierwszego tygodnia remontu moje konto sporo się uszczupliło. Mimo to po wejściu do mieszkania posiadam wrażenie jakby nic się nie zmieniło.

niedziela, 7 lipca 2013

Poradniki dotyczące remontów

W internecie można znaleźć wiele przydatnych porad dotyczących wykonania podstawowych prac remontowych. Oto przykłady niektórych z nich:
  1. Poradniki Leroy Merlin – seria poradników wykonana przez supermarket Leroy Merlin.
  2. DIY Instructables – strona w języku angielskim z opisami w jaki sposób wykonać drobne prace „zrób to sam”.
  3. Portal Budujemy Dom – poza reklamami zalewającymi nas z każdej strony można dokopać się w dziale wnętrza do kilku ciekawych informacji

sobota, 6 lipca 2013

Supemarkety budowlane

Muszę przyznać że w moim odczuciu (może trochę subiektywnym) najtańsze materiały budowlane i narzędzia można kupić w supermarketach budowlanych. Niemniej jednak trzeba być bardzo ostrożnym. Jakość zakupionych towarów nieraz może być wyjątkowo niska. Doszły mnie również słuchy, że niektóre typy materiałów budowlanych są produkowane i sprzedawane tylko w supermarketach. Zdaje mnie się iż może przemawiać to trochę na niekorzyść takowych produktów. Oto lista znanych mi supermarketów budowlanych:
  1. Leroy Merlin
  2. Bricoman
  3. Castorama
  4. Praktiker
  5. OBI
Na rzecz Praktikera, Leroy Merlin oraz Bricoman’a przemawia posiadanie strony internetowej, na której można sprawdzić ceny wszystkich produktów, które możemy znaleźć w sklepie. Castorama ma trochę inną politykę cenową. Z tego co zauważyłem w różnych sklepach posiadają różne ceny.

piątek, 5 lipca 2013

Podstawowe narzędzia wykorzystane do remontu

jeśli chodzi o narzędzia to lista jest dość długa. Niemniej jednak żadne z narzędzi, które do tej pory używałem nie było bardzo drogie. Jeśli mówimy o narzędziach ręcznych to zazwyczaj mamy do czynienia z wydatkiem rzędu od kilku do kilkudziesięciu złotych. W przypadku narzędzi elektrycznych od kilkudziesięciu to kilkuset złotych.

Poniżej przedstawiam listę narzędzi, które według mnie są najbardziej przydatne w wykonaniu remontu.

czwartek, 4 lipca 2013

Wykonanie projektu mieszkania

Do wykonania projektu użyłem programu SketchUp (www.sketchup.com). Jest to program w miarę prosty w obsłudze a praca z nim daje wyśmienite efekty. Dzięki temu rozwiązaniu jesteś w stanie stworzyć model 3D swojego mieszkania. Dużą zaletą programu SketchUp jest jego otwarta licencja co znaczy, że może być on użytkowany za darmo. Osobiście muszę się przyznać iż jestem wielkim fanem tego oprogramowania.  Jeśli zastanawiasz się ile miejsca potrzebujesz na łóżko lub stół projekt utworzony w programie SketchUp jest narzędziem dzięki któremu możesz uzyskać taką informację.
Projekt mieszkania
Projekt mieszkania wykonany w programie SketchUp





Inspiracje dla wykończenia mieszkania

W wyszukiwaniu inspiracji nieodłączną pomocą był komputer. Głównym źródłem pomysłów wykorzystanych w moim projekcie jest internet. W celu poszukiwań inspiracji dla wykończenia mieszkania głównie posłużyłem się stroną www.houzz.com. Jestem pewien, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Dzięki stronom jak ta między innymi upewniałem się iż pomysły, które chciałbym zastosować w swoim mieszkaniu są możliwe do wykonania. Polecam również odwiedziny pobliskich sklepów remontowo-budowlanych, które prezentują przykładowe wykończenia na swoich wystawach.

środa, 3 lipca 2013

Planowanie mieszkania

W pierwszej kolejności poświęciłem dużo czasu na rozplanowanie mieszkania. O to lista czynników, którymi kierowałem się podczas planowania mojego własnego mieszkania (w kolejności od najważniejszego):
  1. Ergonomia i praktyka – uwielbiam gdy wszystko jest w zasięgu ręki i wyżej cenię sobie fakt, że coś wykonane jest praktycznie niż „ładnie wygląda”.
  2. Design – chcę aby mieszkanie wyglądało świeżo i schludnie. Po prostu lubię porządek. Niemniej jednak muszę się przyznać iż nie zostałem obdarzony wyczuciem piękna i estetyki tak więc w tym przypadku wykorzystam wsparcie osób trzecich.
  3. Cena – tutaj mam duży problem. Z jednej strony są rzeczy w mieszkaniu, na których postaram się nie oszczędzać (np. oświetlenie, lodówka etc.) zaś z drugiej strony istnieją elementy, które w mieszkaniu „po prostu muszą być” a cena nie zawsze odwzorowuje ich jakość. Myślę że ważna jest tu kwestia ustalenia swoich priorytetów i jeśli dobrze rozdysponujemy swój budżet możemy otrzymać oczekiwany efekt za rozsądną cenę.

Terminarz prac remontowych

Dobrym pomysłem jest rozplanowanie sobie całego  procesu remontowego w czasie. Jednak jeśli wykonujesz pracę samemu trzeba być przygotowanym na spore rozbieżności z wyznaczonymi terminami.
Ja planuje poświęcić na remont 2-3 miesiące. Pierwszy miesiąc chciałbym poświecić na wykonanie łazienki zaś drugi na pozostałą część mieszkania. Uważam, że dobrym wyborem jest zaczynać od łazienki gdyż po jej skończeniu (lub przynajmniej doprowadzeniu do stanu używalności) jesteśmy w stanie przebywać w mieszkaniu dłuższy czas.

Mądrym pomysłem jest również podłączenie urządzeń zastępczych (WC i zlew) jeśli takowe posiadamy. W tym wypadku docelowa ceramika, którą chcemy zastosować w naszym nowym mieszkaniu nie ulegnie przypadkowemu uszkodzeniu.

wtorek, 2 lipca 2013

Budżet

Mój planowany budżet na wykończenie mieszkania to 20000 – 30000zł. W budżet nie wliczam sprzętu audio/wideo oraz sprzętu AGD. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie jestem wstanie w pełni urządzić mieszkania za tę kwotę. Niemniej jednak jest to kwota, którą chcę przeznaczyć na ten cel. Tak więc z powodów przekroczenia budżetu prawdopodobnie spędzę parę miesięcy śpiąc na dmuchanym materacu i wożąc słoiki z jedzeniem od rodziców.

Jako że bardzo ciekaw jestem czy remont zmieści się w wyznaczonych przeze mnie ramach finansowych postanowiłem zbierać wszelkie rachunki za zakupy wykonane na cele mieszkaniowe.  Dzięki temu możliwe będzie sprawdzenie na co i jaka część budżetu została pochłonięta.

Pierwsze zdjęcia mieszkania (stan deweloperski)

Dziś załączam pierwsze zdjęcia mieszkania przedstawiające stan deweloperski:

Aneks kuchenny 1
Aneks kuchenny z wejściem do łazienki oraz drzwiami wejściowymi





poniedziałek, 1 lipca 2013

Mieszkanie

Oto jest! Moje pierwsze mieszkanie! Dysponuję powierzchnią lekko ponad 38m2. Co się tam zmieści? Prawie nic... może w tym przypadku całe szczęście. Mniej pracy do wykonania.
Zdecydowałem, że oddzielny pokój oraz przedsionek zostanie połączony w całość. Dzięki temu otrzymam większą przestrzeń. Na szczęście zmiany te miałem okazję wprowadzić przed otrzymaniem mieszkania. Dzięki czemu ominął mnie proces burzenia ścian. Otrzymałem również szansę na zaplanowanie wszystkich mediów przed odbiorem mieszkania. Tak więc raczej nie będę poruszał tematu przesuwania gniazdek elektrycznych etc.
Plan mieszkania
Plan mieszkania

Dlaczego zdecydowałem się na samodzielny remont

Jeśli zdecydujesz się na kupno nowego (pierwszego) mieszkania i wybierzesz sobie coś w swoim guście (zazwyczaj wydając dużą sumę pieniędzy) w pierwszej chwili mysleć będziesz, że to już koniec Twoich finansowych decyzji. Niestety nie! W polskich warunkach mieszkanie w stanie deweloperskim jest to mieszkanie niewykończone, w które następnie musisz „wlać” kolejny strumień pieniędzy. Tak więc bądź na to gotowy! W tym momencie stoi przed Tobą kolejna ważna decyzja dotycząca wykończenia. W moim przypadku rozważałem dwie opcje:
  1. Wynająć ekipę remontową, która zrobi wszystko za mnie
  2. Podjąć się ryzyka i wykonać większość prac samemu