wtorek, 23 lipca 2013

Wiertła i wiercenie

Istnieją dwa znane mi typy wierteł:
  1. wiertła typu SDS – wiertła te posiadają specjalny element do mocowania w wiertarce/młotowiertarce
  2. wiertła z uchwytem cylindrycznym – wiertła te mogą być montowane w wiertarkach/młotowiertarkach posiadających uchwyt kluczykowy lub uchwyt samozaciskowy
Oba typy wierteł dzielimy również ze względu na rodzaj materiału, do którego są stosowane. I tu z najbardziej popularnych mamy:
  1. wiertła do drewna
  2. wiertła do metalu
  3. wiertła do betonu
  4. wiertła specjalne

    Wiertła
    Typy wierteł (od lewej): wiertło do betonu, wiertło do drewna, wiertło do metalu, wiertło specjalne (szkło), wiertło specjalne (ceramika)
 Od początku remontu miałem szansę powiercić trochę w betonie i metalu.

Jeśli mówimy o wiertłach do betonu zauważyłem, że efekt wiercenia uzależniony jest bardzo od jakości wiertła. Początkowo używałem wierteł niskiej jakości (były to tanie wiertła firmy MAC Alister). Niestety nie dość, że wiercenie szło dość mozolnie to jedno w wiertło starczało na około 10 otworów w betonie po czym dosłownie rozpadało się. Tak więc dla przetestowania zakupiłem droższe (choć pewnie nie o wiele) wiertło firmy Makita. Powiem szczerze że od razu poczułem różnice. Nie dość, że wiercenie szło szybciej i nie trzeba było używać tyle siły to na dodatek otwory były odpowiednich rozmiarów. 
Zużycie wierteł
Fotografia przedstawiająca dwa wiertła po nawierceniu 10 otworów (od lewej) wiertło Makita, wiertło MAC Alister

Co do wierteł do metalu moje spostrzeżenia są nieco inne. Cały czas wiercę jednym wiertłem firmy MAC Alister. Wiertło należy do tej samej półki cenowej co używane przeze mnie pierwsze wiertło do betonu. Nie mniej jednak nie ma z nim jak na razie żadnych problemów. Muszę jednak zaznaczyć, że do tej pory głównym materiałem w jakim wykonuję otwory sa profile do karton-gipsu. Elementy te wykonane są z miękkich metali.

Podczas wykonywania otworów należy wziąć pod uwagę wszelkie instalacje, które mogą przebiegać w wierconym elemencie. Tak więc jeśli nie jesteś pewien, w którym miejscu przebiega instalacja elektryczna najlepiej skonsultuj się ze swoim deweloperem w celu rozwiania wątpliwości. Dodatkowo można użyć specjalnego urządzenia do wykrywania zamurowanej instalacji elektrycznej.

Podczas wiercenia bardzo przydatnym narzędziem pomocniczym jest odkurzacz. Jego użycie ułatwia wykonanie otworu i pozwala na bezproblemowe wsuwanie kołków w środek otworu.

Nie wiem czy to popularne działanie ale czasami podczas długiego wiercenia używam małej butelki z wodą, do której wkładam co jakiś czas wiertło w celu jego ochłodzenia.

2 komentarze:

  1. Hydraulik to zawód, który wymaga precyzyjnej wiedzy i doświadczenia. Każdy, kto miał do czynienia z awarią hydrauliczną, wie, jak ważne jest, aby usługi świadczył profesjonalista. Dlatego polecamy http://hydraulik-lodz.pl/, gdzie znajdziecie doświadczonych i kompetentnych fachowców w tej dziedzinie. Niezależnie od problemu - czy to przeciekający kran, czy poważna awaria instalacji hydraulicznej - zespół z tej strony szybko i skutecznie rozwiąże każdy problem. Zaufajcie profesjonalistom i nie martwcie się o awarie hydrauliczne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przy wyborze hydraulika, wielu klientów kieruje się zakresem oferowanych usług. Na stronie https://darek-hydraulik.pl/ można znaleźć szczegółowe informacje o typach prac, które wykonuje firma, takich jak instalacje wodno-kanalizacyjne czy naprawy awaryjne. Jest to ważne dla osób, które poszukują specjalisty zdolnego do realizacji szerokiego zakresu zadań.

    OdpowiedzUsuń