wtorek, 30 lipca 2013

Układanie rur kanalizacyjnych w łazience

W pierwszej kolejności należało dostać się do rur kanalizacyjnych. W tym celu musiałem nieco podkuć wylewkę w rogu oraz skuć kawałek ściany. Nie była to ciężka robota niemniej jednak musiałem uważać przy używaniu młotowiertarki. Zdarzyło się iż pod wpływem użytej siły wylewka pękała w niekontrolowany sposób. Po powstaniu pęknięcia starałem się usunąć każdy pęknięty element wylewki. I tak oto powstał otwór, którego kształt i wielkość wyszedł troszkę niespodziewanie.

Podłączenie kanalizacyjne
Podłączenie kanalizacyjne dla WC (110mm) oraz prysznica (75mm) po wykuciu otowru sięgającego pionu kanalizacyjnego

Podłoga w łazience posiada pięć warstw (podane od najniżej położonej warstwy):
  1. Beton zbrojony
  2. Styropian
  3. Mata izolacyjna
  4. Folia izolacyjna
  5. Wylewka
Kolejnym etapem było przymierzenie i przycięcie przewodów kanalizacyjnych. Przy układaniu rur starałem się użyć takich elementów aby ilość połączeń przewodów była jak najmniejsza. Jako że odpływ kanalizacyjny chciałem umieścić w samym rogu tak więc musiałem niestety użyć trójnika o kącie 90 stopni. Przewody ułożyłem na warstwie folii izolacyjnej. Pozostałe warstwy starałem się pozostawić w kolejności w jakiej zostały pierwotnie położone. Jednakże nie obeszło się bez usunięcia fragmentu styropianu pod przewodami oraz pod syfonem.

Ułożone przewody kanalizacyjne zostały pokryte zaprawą szybkowiążącą CX5 firmy Ceresit. Muszę przyznać, że byłem lekko zaskoczony jak ów preparat szybko wiąże. Po około 10 minutach zaprawa jest już prawie nie do ruszenia. Należy się więc na to odpowiednio przygotować podczas tworzenia zaprawy. Zbyt duża jej ilość zasycha już w wiadrze i po chwili nadaje się tylko do wyrzucenia.

W pierwszej kolejności zakupiłem worek o masie 5kg niemniej rzeczywista ilość jaką z tego została zużyta stanowiła pewnie troszkę więcej niż 3kg. Reszta po prostu zaschła w wiadrze.

Wracając do tematu rur kanalizacyjnych oraz pokrywania ich zaprawą. Niestety, aby dokładnie wypełnić zaprawą wszystkie szczeliny wokół kratki kanalizacyjnej musiałem nieco zmienić proporcje wody oraz zaprawy. Przyjęty przeze mnie stosunek wody do zaprawy wynosił 1:1,5 wartości podanej przez producenta. Z pewnością nie mogę zalecić stosowania tej techniki. Należy pamiętać iż zmiana proporcji składników wpływa na zmianę właściwości fizyko-chemicznych zaprawy. Wiąże się z tym na przykład spadek wytrzymałości produktu końcowego. Mogę jednak potwierdzić iż nawet przy tak znacznej zmianie proporcji, zaprawa związała równie szybko.

Odpływ kanalizacyjny
Odpływ kanalizacyjny po wypełnieniu zaprawą szybkowiążącą. Wystający przewód kanalizacyjny będzie służył do podłączenia umywalki.
Tu drobna ciekawostka dla osób, które nigdy wcześniej nie używały tego typu produktów: Podczas wiązania zaprawa wydziela całkiem sporą ilość ciepła. Po kilku minutach od nałożenia, po przyłożeniu ręki do zaprawy, czuć wyraźne ciepło.

9 komentarzy:

  1. Nad tego typu czynnościami należy się dobrze skupić, aby nie popełnić błędu. Źle wykonana instalacja kanalizacyjna może nam przysparzać wielu problemów w przyszłości. Ja za każdym razem korzystam z https://www.stankan.pl/ aby przeprowadzić dokładną inspekcję instalacji kanalizacyjnej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też korzystam przeważnie z takich usług. Inspekcja instalacji jest bardzo ważna. Ostatnio zleciłem przeprowadzenie inspekcji nowo położonej instalacji wodnej, którą dostarczana jest woda z studni do domu. Kluczowymi elementami takiej instalacji które trzeba sprawdzić są pompa oraz zbiornik hydroforowy - https://www.dostudni.pl/sklep,5,hydro-vacuum-grudziadz.html. Pompa powinna być bardzo wytrzymała i posiadać jak najlepsze parametry wydajności oraz ciśnienia.

      Usuń
  2. Sam układanie rur nawet kanalizacyjnych powinno być przede wszystkim dobrze rozplanowane i przemyślane. Tego typu instalacje https://www.uponor.pl/pl-pl/instalacje/ są jak najbardziej elementami wrażliwymi całych domów i często jest do nich utrudniony dostęp. Dlatego jestem zdania, że warto zrobić to raz a porządnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawie opisane. Czekam na jeszcze więcej.

    OdpowiedzUsuń
  4. Na dobrą sprawę ja już mam całość instalacji ładnie położoną. Teraz czytałem o tym, aby podłączyć jeszcze pompę do hydroforu https://pytanieodom.pl/jak-podlaczyc-pompe-do-hydroforu/ i jestem zdania, że muszę to u siebie zrobić. Zawsze może się t przydać.

    OdpowiedzUsuń
  5. Z pewnością przy takich pracach musi uczestniczyć hydraulik, gdyż ja to sam bym sobie nie poradził. Jeśli chodzi o prace hydrauliczne to u mnie często bywa hydraulik z https://hydraulik.wroclaw.pl/ którego mogę każdemu polecić.

    OdpowiedzUsuń
  6. Poniekąd jest to bardzo ważna sprawa i ja również jestem zdania, ze takie prace warto jest zlecić zaufanemu hydraulikowi. Bardzo fajnie mi się współpracowało z https://hydraulik-poznan.pl/ i jestem przekonany, że był to bardzo mądry wybór.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja niestety nie znam się na układaniu rur kanalizacyjnych, dlatego to zadanie zleciłem profesjonalnemu hydraulikowi. W takich sprawach liczy się przede wszystkim doświadczenie i profesjonalizm.
    https://www.hydraulik.poznan.pl/

    OdpowiedzUsuń
  8. Ostatnia awaria wodno-kanalizacyjna w moim domu uświadomiła mi, jak ważna jest szybka i profesjonalna pomoc hydraulika. Znalezienie rzetelnego fachowca, który potrafi szybko zdiagnozować i rozwiązać problem, jest nieocenione. Dla tych, którzy potrzebują niezawodnej usługi hydraulicznej, polecam odwiedzenie https://hydraulikon.pl/. Ich profesjonalizm i doświadczenie w branży są godne polecenia.

    OdpowiedzUsuń